P R O . A N A . J E S S I C A

Mýty o PPP

Photo Sharing and Video Hosting at PhotobucketMladé dívky se leckdy zoufale snaží vypadat jako modelky z titulních stran časopisů. Jejich snaha ale může skončit závažnou chorobou- mentální anorexií (MA). A ta zase- v nejhorším případě smrtí. Čtěte o všeobecně přijímaných mýtech o této chorobě:

 

PPP postihují jen mladé dívky

To je pravda jen částečně. I když většina nemocných patří mezi dospívající, v poslední době se mezi ohrořženými objevuje další velká skupina- ženy ve středním věku kolem čtyřiceti let, které se obtížně vyrovnávají s prvními projevy stárnutí. Stejně tak může anorexie či bulimie postihnout i muže.

 

Ženy i dívky s pokročilou anorexií nemenstruují

Nemusí to být pravda. Ztráta menstruace není úplně spolehlivé měřítko. Pokud dívka bere hormonální antikoncepci, může mít pravidelný cyklus i ve velmi pokročilém stadiu nemoci.

 

Anorexie nebo bulimie postihují hlavně snaživé dívky

To už neplatí. Takto se skutečně dříve popisovala typická pacientka s PPP. Avšak problém čím dál častěji postihuje i dívky s nižším vzděláním, které se pohybují v prostředí klubů a diskoték.

 

Anorexie je rodnou sestrou obezity

Není tomu tak. Anorexie postihuje mladé lidi s úplně normální hmotností a popudem k ní není hrozba obezity, leda zcela domnělá a subjektivní. Dokonce jen výjimečně se „vyléčené“ anorektičky dostanou do pásma nadváhy. Bulimické projevy má jen zlomek obézních lidí.

 

Anorexie nebo bulimie jsou projevem hlouposti

Vůbec ne. Pokud jimi dívka či žena trpí, neznamená to, že je hloupá. Jen se nedokáže srovnat s nároky, často jen domnělými, které na ni klade okolí.

 

Zvracení a projímadla vedou ke zhubnutí

Krátkodobě možná ano, jejich používáním se však rychle roztáčí bludný kruh. Čím častěji dívka zvrací, tím větší má potřebu znovu se najíst. Kromě toho časté zvracení může vést k rozvratu vnitřního prostředí těla. Projímadla vyprazdňují tlusté střevo, když už energie z jídla byla předtím využita.

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.